Plywood - vineer

on kihiline komposiitmaterjal, mida valmistatakse õhukeste puitlehtede ehk spoonide kokkuliimimisel (vineeri paksus on 4–55 mm, eritooted, mis on saadud mitme valmisplaadi kokkuliimimisel, kuni 92 mm). Vineeri täpset paksust ei ole võimalik määrata, sest see sõltub kasutatavatest seadmetest ning toote kasutuskohast.
Spoonid asetatakse vineertahvlisse üksteise suhtes kiudude suunaga risti (spoonikihi paksus on 1,4–3,2 mm). Standardkonstruktsioonides on spoonikihtide arv paaritu (kindla paksuse saavutamiseks võib keskel olla lisa spoonikiht). Selline asetus võimaldab tagada vineertahvli tugevuse igas suunas. On võimalikud ka teistsugused konstruktsioonid, näiteks mitu järjestikust spooni asetatud puidusüüga ühes suunas (enamasti kohe pärast pinnaspoone või keskel). See tagab vineeri suurema tugevuse laiuse või pikkuse suunal.
Vineeri valmistamiseks kasutatakse kase ja okaspuitu. Okaspuuvineeris kasutatakse kuuse ja männipuitu, segavineeris peale kase- ja okaspuule ka haavaspooni. Võimalikud on erinevad kombinatsioonid, näiteks vineer, mille pinnaspoon on kask ja vahespoon okaspuu või vastupidi. Kasevineer on kõige tugevam.
Spoonid asetatakse vineertahvlisse üksteise suhtes kiudude suunaga risti, nii et kihtide arv tahvlis oleks paaritu. See on vajalik vineertahvli kaardumise tõkestamiseks, kuna väliste spoonide kiud on ühesuunalised.
Vineerile on omased kõrged tugevusnäitajad, väike mass, madal soojus- ja helijuhtivus ning kasutatavus keemiliselt agressiivses keskkonnas. Niiskuskindla vineeri saamiseks kasutatakse veekindlaid liime.
Vineeride liigid
Kasevineerid        – laos 
Männivineerid      – laos 
Paplivineerid        – laos 
Kuusevineerid      – laos   
Lepavineerid         – tellimisel  
Haavavineerid       – laos
Eukalüptivineerid  – laos
vineer, plywood, sperrholz, vaneri, фанера
Vineeritahvlite mõõdud
2500×1250
1525×1525
1500×3000
1220×2440
1525 x 3050
Vineeride paksused
3 mm

4 mm
6 mm
8 mm
9 mm
10 mm
12 mm
15 mm
18 mm
21 mm
24 mm
27 mm
30 mm
40 mm
Kvaliteedi tähistused
I/I (B/B)
I/II (B/BB, S/BB)
II/II (BB/BB)
II/III (BB/CP, BB/WG)
II/IV (BB/C, BB/WG)
III/IV (CP/C)
IV/IV (C/C,WG/WG)
Vineeri kasutatakse välis- ja siseseinapaneelides, betoonkonstruktsioonide raketistes, töölavades, fassaadides ja põrandakonstruktsioonis.
Konstruktsioonides leiavad kasutamist vineerspoonidest liimitud karp- ja nurkristlõikega talad, torud ja lainelise ristlõikega plaadid.
Vineer – spooni kihtide arv sõltub vajalikust paksusest. Iga kihi puidukiud pannakse risti eelnevaga mis annab iseloomuliku triibulise serva. Liimitakse kokku sünteetiliste termoaktiivsete liimidega: fenoolformaldehüüd – või karbamiidliimiga.
Vineer – valmistatakse ka ühesuunalist vineeri kus puidukiud on kõigil kihtidel ühes suunas.
Vineer FSF – Exterior – kõrgendatud niiskuskindlusega
Vineer FK – Interior – niiskuskindel
Vineerid – jaotatakse sõltuvalt töötlusastmest
lihvimata vineer
ühelt poolt lihvitud vineer
kahelt poolt lihvitud vineer
Vineeri – kvaliteeti hinnatakse:
murde tugevuse
staatilise painde
niiskuse sisalduse
oksakohtade värvi ja defektide järgi